2014-06-23

Gdzie sie dalej ksztalcic?

Wstep



Wiele osób zostaje w branży do której trafiło na samym początku swojego życia w Anglii. Wiele nie zdaje sobie jednak sprawy z możliwości jakie są na wyciagnięcie ręki. Chciałbym Wam przedstawić w tym wpisie jakie są wasze możliwości w punkcie w którym jesteście aktualnie, a właściwie jaki może być wasz następny krok.

Polski dyplom/świadectwo 

Jeżeli jeszcze nie miałeś okazji zapoznać się ze znaczeniem polskich dyplomów i świadectw zapraszam do przeczytania postu : Polskie dyplomy i świadectwa w Anglii.

Szkola zwodowa

Po skonczonej szkle zawodowej warto pomyslec o zrobieniu GCSE lub aby wyspecjalizowac sie w zawodzie jeszcze bardziej kolejne stopnie NVQ. Posiadajac dyplom zawodowy Posiadamy NVQ1 -poziom 1. Mozemy wtedy podjac ksztalcenie w collegu na poziomy wyzsze. Najbardziej logicznym rozwiazaniem jest zaliczanie kazdego kolejnego poziomu po kolei, jednak czesto posiadamy jakies doswiadczenie zawodowe lub dyplomy czeladnicze czy mistrzowskie w zawodzie. Wtedy po rozmowaie z osoba prowadzaca kurs mozemy "przeskoczyc poziom" i z NVQ1 zaczac ksztalcenie na NVQ4.


Szkola srednia bez matury

Samo świadectwo szkoły średniej nie mówi za wiele. Tutaj warto pomyśleć o GCSE czy jakimkolwiek innym kursie z poziomu 1-3 w tak zwanym Further Education (więcej znajdziesz tutaj).

Matura

Posiadając maturę możemy spokojnie starać się dostać na studia wyższe. Na wszystkich studiach są jednak limity uczniów wiec możemy przegrać z konkurencja. Nie ma się tez co martwic ze mamy zwykłą maturę. Wcale nie jest potrzebna te międzynarodowa. Oczywiście tak samo jak w Polsce in lepszy uniwersytet tym lepsze wyniki trzeba wykazywać.
Dla tych którzy dalej chcą studiować, ale ich wyniki są za słabe by dostać się na regularne studia dobrym wyborem może być NVQ4, HNC, NHD oraz Fundation Degree (więcej znajdziesz tutaj). Jest to nauka z poziomu 4-5 w Further Education. Ogólnie na przykładzie HNC i HND można wyjaśnić to tak.
  1. Osoba zapisuje się na HNC. Studia trwają rok. Po roku otrzymuje się certyfikat z którym można zarówno szukać pracy jak i kształcić się na HND.  
  2. Osoba zapisuje się na HND. Studia trwają rok. Po roku otrzymuje się dyplom z którym można zarówno szukać pracy jak i kształcić się na TOP UP studies. 
  3. Osoba zapisuje się na TOP UP studies. Studia trwają rok. Po roku otrzymuje się normalny dyplom ukończenie studiów licencjackich lub inżynierskich. Ponownie można iść zarówno do pracy jak i na dalsze studia.
Sprawa wygląda podobnie z Foundation Degree. Jest to właściwie polaczenie HNC i HND.
Cykl kształcenia jest 2 letni. Pracodawcy również rozpoznają i cenią taki dyplom.

Można tez przystąpić do HND nie posiadając HNC. Wtedy nauka trawa dwa lata (jak Foundation degree). Efekt ten sam.

Dyplom technika

Tutaj sprawa wygląda podobnie jak w sytuacji szkoły zawodowej. Warto zrobić GCSE, ale można tez kształcić się w kolejnych szczeblach Further Education poziomy 4-6.

Dyplom szkoly policealnej i dyplom technika

Tutaj posiadając już HNC można starać się dostać na roczny kurs HND w tym samym lub bardzo pokrewnym kierunku.
np. posiadając technika logistyka ze szkoły policealnej można pójść na  roczny HND w logistyce, transporcie, albo magazynowaniu. Raczej małe szanse aby dostać się na elektronikę.

Dodatkowe informacje

  • Szkoły często pozwalają przemieszczać się pomiędzy kierunkami. Można w praktyce zdobyć NVQ3 w mechanice samochodowej, HNC w Transporcie, HND w logistyce i pójść na studia TOP UP w zarzadzaniu łańcuchem dostaw i studia magisterskie w zarzadzaniu. Jest to jednak raczej niszowe wyksztalcenie. 
  • Szkoły są bardzo elastyczne z doborem kryteriów na przyjęcie. Nie spełniając odpowiednich kryteriów, kierujący studiami może zaprosić nas na "rozmowę kwalifikacyjna". Rozmowa dotyczy tego co chcemy w zżyciu robić, co robiliśmy, jakie mamy podstawy do studiowania danego kierunku. Nie ma się co dziwić jeżeli na studiach magisterskich spotka się osobę po podstawówce. Taka osoba może mieć 10 czy 15 lat doświadczenia w zawodzie i to właśnie sprawiło ze dostała się na studia magisterskie. 
  • Warto aplikować do szkoły/na uczelnie nawet jeżeli nie spełnia się kryteriów 
  • Warto odwiedzać szkole na ich dniach otwartych. Tam można bez problemu spotkać osoby które decydują o tym czy się dostaniemy czy nie. Może to być okazja do porozmawiania z nimi o naszej sytuacji jeszcze zanim złożymy podanie o przyjęcie na studia. 
  • Coraz więcej uczelni w UK posiada rekorderów lub współpracuje z tymi niezależnymi którzy pomagają w przyjęciu na studia ludzi z innych krajów. Po skontaktowaniu się z taka osoba można liczyć na "poprowadzenie za rękę" przez cały proces. Podpowie na jakie uczelnie można się dostać czy jakie dokumenty warto zebrać

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz